Τριήμερο Θεματικό Σεμινάριο: «Χορός στην εκπαίδευση: συνδέσεις, συνέργειες και δημιουργία»

με την Ολυμπία Αγαλιανού

Anima Edu_Dance in Education 1

Ο χορός στην εκπαίδευση, συνήθως περιλαμβάνει παρεμβάσεις δημιουργικού χορού και λαϊκούς χορούς από διάφορες χώρες, συμπεριλαμβανομένης και της χώρας αναφοράς. Έχοντας ως θεωρητική βάση την προσέγγιση του Rudolf Laban, οι συμμετέχοντες στο σεμινάριο θα συνδυάσουν διάφορες χορευτικές και μουσικοκινητικές δράσεις, θα εξερευνήσουν την κίνηση ως επικοινωνιακό και μουσικό γεγονός, θα αυτοσχεδιάσουν κινητικά και ηχητικά, θα χορογραφήσουν και θα συνθέσουν ατομικά και ομαδικά. Θα προσεγγίσουν μουσικοχορευτικούς πολιτισμούς και θα αποκαλύψουν τις γέφυρες που ενώνουν το χορό με τις άλλες τέχνες και με τα διάφορα γνωστικά αντικείμενα. Οι δραστηριότητες θα ξεκινούν σε ατομικό επίπεδο για να ολοκληρωθούν στην ομάδα, η οποία θα λειτουργεί ως μια κοινότητα που παράγει το δικό της πολιτισμό.

Στο σεμινάριο θα εφαρμοστούν δραστηριότητες:

• τεχνικών καθοδηγούμενης κινητικής εξερεύνησης και αυτοσχεδιασμού
  • τεχνικών χορογραφίας και σύνθεσης
  • χορών και μουσικών από την Ελλάδα και από άλλες χώρες
  • τεχνικών διευκόλυνσης της ατομικής και ομαδικής δημιουργικότητας
  • σχέσεων/συνδέσεων του χορού με τις άλλες τέχνες
  • σχέσεων/συνδέσεων του χορού με διάφορα γνωστικά αντικείμενα

Πρόγραμμα κατάλληλο για το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο.

Εισηγήτρια: Ολυμπία Αγαλιανού

Βιογραφικό

Πτυχιούχος Τ.Ε.Φ.Α.Α. (Ε.Κ.Π.Α), διδακτορικό δίπλωμα στην παιδαγωγική (Φ.Π.Ψ, Ε.Κ.Π.Α), , απόφοιτος διετούς μεταπτυχιακής επιμόρφωσης στη μουσικοκινητική αγωγή Orff (Σχολή Μωραΐτη), πτυχιούχος αρμονίας, τριετής εκπαίδευση στη χοροθεραπεία, τετραετής εκπαίδευση στη συστημική θεωρία και συμβουλευτική, ελεύθερη σπουδή στο χορό, τη μουσική και το θέατρο. Υπηρέτησε στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση (1998-2017). Υπήρξε συνεργάτης του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου (2014-2016), της Σχολής Μωραΐτη (2007-2016) και άλλων εκπαιδευτικών πλαισίων. Διδάσκει σε επιμορφωτικά προγράμματα στην Ελλάδα και το εξωτερικό από το 1995. Έχει συνεργαστεί με ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ και άλλους καλλιτεχνικούς οργανισμούς ως χορογράφος, χορεύτρια και μουσικός (1990-2018) Είναι συγγραφέας μιας μονογραφίας, 12 κεφαλαίων σε συλλογικά επιστημονικά έργα στην Ελλάδα και το εξωτερικό, μέλος της συγγραφικής ομάδας 4 σχολικών εγχειριδίων και 24 δημοσιευμένων άρθρων. Υπηρετεί ως μέλος ΕΕΠ στο Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και διδάσκει σε μεταπτυχιακά προγράμματα του ΕΚΠΑ, του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου. Είναι Επίτιμη Πρόεδρος του Ελληνικού Συλλόγου Μουσικοκινητικής Αγωγής Orff και μέλος του ΔΣ του Δικτύου για τα Δικαιώματα του Παιδιού.

• Θα δοθεί Βεβαίωση παρακολούθησης
  • Ημερομηνίες: αναμένεται
  • Διάρκεια:
  • Χώρος: Anima (Ευελπίδων 29, Πεδίο Άρεως, Αθήνα)
  • Δηλώσεις συμμετοχής εδώ