ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ: θεματικό σεμινάριο «Όταν το μάθημα είναι θεατρικό παιχνίδι…»

Θεατρικές προσεγγίσεις σχολικών θεματικών ενοτήτων

Οι συμμετέχοντες στο σεμινάριο θα έρθουν σε επαφή με το εύρος των πρακτικών και τα οφέλη του θεατρικού παιχνιδιού. Διερευνώντας απαντήσεις στα ερωτήματα ποιος, που, πότε, τι, γιατί και πως, θα εστιάσουν στο σχεδιασμό θεατροπαιδαγωγικών προγραμμάτων και θα εξασκηθούν πάνω στην τεχνική ενσωμάτωσης των προγραμμάτων αυτών σε διάφορες θεματικές ενότητες του σχολείου. Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου θα εξερευνηθούν τρεις περιοχές οι οποίες αφορούν α) τον  εμψυχωτή, β) την ομάδα και γ) τις δραστηριότητες.

Ειδικότερα, οι συμμετέχοντες θα ασχοληθούν με:

• τα χαρακτηριστικά του αποτελεσματικού εμψυχωτή
  • το «βαλιτσάκι του εμψυχωτή» - τα υλικά του θεατρικού παιχνιδιού
  • τον σχεδιασμό των δραστηριοτήτων θεατρικού παιχνιδιού και την προσαρμογή τους στους στόχους και τις ανάγκες της ομάδας και
  • την κατηγοριοποίηση των δραστηριοτήτων
  • τη δημιουργία του «τετραδίου θεατροπαιχνιδιών»

Ενδεικτικά θέματα που θα απασχολήσουν τους συμμετέχοντες στο σεμινάριο είναι η δημιουργία γόνιμου, ασφαλούς κλίματος, η ταύτιση των θεατροπαιχνιδιών με συγκεκριμένους παιδαγωγικούς στόχους, η δημιουργία σεναρίου και ροής, η οργάνωση θεατροπαιδαγωγικών  προγραμμάτων, η καταγραφή των θεατροπαιχνιδιών κ.ά.

Ολοκληρώνοντας τον συγκεκριμένο σεμιναριακό κύκλο, οι συμμετέχοντες θα έχουν αποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις που θα αποτελέσουν τη βάση για τον σχεδιασμό και την οργάνωση θεατροπαιδαγωγικών  προγραμμάτων. Το σεμινάριο απευθύνεται σε διδάσκοντες κάθε βαθμίδας εκπαίδευσης, θεατρολόγους, εμψυχωτές θεατρικής δράσης, δασκάλους, νηπιαγωγούς, διδάσκοντες αισθητικής αγωγής κτλ., οι οποίοι επιθυμούν να προσαρμόζουν συστηματικά το θεατρικό παιχνίδι στις ανάγκες και τις ιδιαιτερότητες της ομάδας τους.

Εισηγήτρια: Ζωή Γυφτάκη (Θεατροπαιδαγωγός - Εμψυχώτρια θεατρικού παιχνιδιού)

ΑΝΙΜΑ ΖΩΗ ΓΥΦΤΑΚΗΗ Ζωή Γυφτάκη είναι παιδαγωγός προσχολικής ηλικίας. Έχει εξειδικευτεί πάνω στο θεατρικό παιχνίδι, το drama therapy, την οργάνωση παραστάσεων με παιδιά, τη σωματική έκφραση και την εκπαιδευτική εμψύχωση. Επίσης, έχει επιμορφωθεί πάνω σε θέματα όπως: art therapy, κοινωνικό θέατρο, μουσικοκινητικά συστήματα, τάι-τσι, χορός, μακιγιάζ θεάτρου, ενδυματολογία, μουσειακή αγωγή, drama in education, παντομίμα κ.ά. Έχει εργαστεί ως νηπιαγωγός και έχει υλοποιήσει εκπαιδευτικά προγράμματα για εκδοτικούς οίκους, μουσεία και άλλους χώρους παροχής εκπαίδευσης (εκδ. Νίκας, Καλειδοσκόπιο, Μουσείο Γουλανδρή, Παιδικό Μουσείο, Ερυθρός Σταυρός, Action Aid κ.ά.). Ασχολείται με τη διδασκαλία θεατρικού παιχνιδιού σε ομάδες παιδιών και παραδίδει σεμινάρια θεατρικής αγωγής, σχεδιασμού και υλοποίησης θεατρικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων σε εκπαιδευτικούς. Είναι η υπεύθυνη Θεατρικής Αγωγής στο Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο των Εκπαιδευτηρίων «Ελληνογερμανική Αγωγή». Από το 2006 είναι υπεύθυνη μαθημάτων θεατρικού παιχνιδιού στο Εργαστήριο Καλλιτεχνικής και Δημιουργικής Εκπαίδευσης ANIMA.

Πρόγραμμα κατάλληλο: για το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ: Ολοκληρώθηκε

ΔΙΑΡΚΕΙΑ:

ΩΡΕΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ:

ΤΟΠΟΣ: Anima (Ευελπίδων 29, Πεδίο Άρεως, Αθήνα)

Για πληροφορίες - δηλώσεις συμμετοχής πατήστε εδώ