Διήμερο Σεμινάριο "Από το Παιχνίδι στην Οργανωμένη Σχολική Παράσταση", 28/3 και 4/4, 2024

ANIMA EDU_SEMINARIO 2024

ΘΕΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ: Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς ο/η εκπαιδευτικός καλείται να οργανώσει μια ή περισσότερες παραστάσεις ΜΕ τους μαθητές του, αλλά και ΓΙΑ αυτούς! Η αφορμή άλλοτε είναι επίκαιρα θέματα όπως (Χριστούγεννα, εθνικές επέτειοι, τέλος σχολικής χρονιάς κ.ά.), και άλλοτε η κορύφωση κάποιας διαθεματικής εργασίας, την οποία η σχολική ομάδα επιλέγει να μορφοποιήσει καλλιτεχνικά και να παρουσιάσει σκηνικά σε κοινό! Σε κάθε περίπτωση, η διαδικασία της οργάνωσης σχολικών παραστάσεων είναι μια υπέροχη ευκαιρία για διακοπή της ρουτίνας της σχολικής ζωής, πηγή έμπνευσης και δημιουργίας, και αναπόσπαστη διαδικασία της ψυχαγωγίας των παιδιών! Η σχολική παράσταση στοχεύει κυρίως στην αισθητική και καλλιτεχνική προσέγγιση όσων τα παιδιά διδάσκονται και μαθαίνουν. Ευρύτεροι παιδαγωγικοί στόχοι, ωστόσο, μπορούν να είναι η ενίσχυση της συνεργασίας μεταξύ των μελών της σχολικής ομάδας και η ανάπτυξη των σωματικών, νοητικών, κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων τους!

ΣΚΟΠΟΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ: Στο πλαίσιο του θεωρητικού υπόβαθρου της οργάνωσης των σχολικών παραστάσεων, οι συμμετέχοντες στο σεμινάριο θα ενημερωθούν για βασικές θεατρικές τεχνικές και ιδιαίτερα τεχνικές του εκπαιδευτικού δράματος. Η γεφύρωση της θεωρίας με την πράξη θα γίνει μέσα από την εφαρμογή βιωματικών δραστηριοτήτων, οι οποίες θα σχολιαστούν μεθοδολογικά, ανάλογα με τις πιθανές συνθήκες και τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα.

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ: Κατά την υλοποίηση του σεμιναρίου, θα δοθούν στοιχεία και πληροφορίες που αφορούν στην προετοιμασία (πρόβες), τα σκηνικά, τη διανομή ρόλων, τα κοστούμια, τον φωτισμό τη μουσική επένδυση κ.ά. Τέλος θα δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στην επινόηση και επιτέλεση των ρόλων και θα στηθεί μια μικρή θεατρική παράσταση ως παραδοτέο των δράσεων που θα έχουν προηγηθεί.

Εισηγήτρια: Ζωή Γυφτάκη (Θεατροπαιδαγωγός - Εμψυχώτρια θεατρικού παιχνιδιού)

• Πρόγραμμα κατάλληλο για το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο
  • Θα δοθεί Βεβαίωση παρακολούθησης
  • Ημερομηνία: Πέμπτες, 28/3 & 4/4, 2024