ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ: 3ο θεματικό σεμινάριο "Φέτος τα Χριστούγεννα!"

ANIMA EDU Christmas Seminar 2017-18

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

Μέσα από θεατρικά παιχνίδια, χρησιμοποιώντας θεατρικές - δραματικές τεχνικές, ήχους, αντικείμενα, μουσικές και τραγούδια, παίζοντας και διασκεδάζοντας, οι συμμετέχοντες θα έρθουν σε επαφή με ένα οργανωμένο θεατροπαιδαγωγικό πρόγραμμα, το οποίο θα δώσει το μεθοδολογικό υπόβαθρο για τη δημιουργία της δικής τους χριστουγεννιάτικης θεατρικής παράστασης, με τίτλο: «Φέτος τα Χριστούγεννα…»

Τη σεναριακή βάση θα αποτελέσει ένα χριστουγεννιάτικο διαδραστικό παραμύθι:

«Όλα μυρίζουν Χριστούγεννα, μπερδεύονται γλυκά και το Παιχνίδι αρχίζει!! Παιχνίδια θεατρικά, τραγούδια, ρυθμός, αυθόρμητη έκφραση, κίνηση, αυτοσχεδιασμοί, χορός, λιχουδιές, μυρωδιές !
      Ποιος θα στολίσει το χριστουγεννιάτικο δέντρο;
      Η συνταγή για τα γλυκά;
      Το ξωτικό συναντήθηκε με τα καρκατζέλια;
      Ποιος πήρε τις χρωματιστές μπάλες;
      Οι χρηματαούλες αγόρασαν το εργαστήρι του Αϊ Βασίλη!
      Θα πούμε τα κάλαντα;
      Τα δώρα; Έτοιμη η δωρομηχανή;…»

Εισηγήτρια: Ζωή Γυφτάκη (Θεατροπαιδαγωγός - Εμψυχώτρια θεατρικού παιχνιδιού)

ΑΝΙΜΑ ΖΩΗ ΓΥΦΤΑΚΗΗ Ζωή Γυφτάκη είναι παιδαγωγός προσχολικής ηλικίας. Έχει εξειδικευτεί πάνω στο θεατρικό παιχνίδι, το drama therapy, την οργάνωση παραστάσεων με παιδιά, τη σωματική έκφραση και την εκπαιδευτική εμψύχωση. Επίσης, έχει επιμορφωθεί πάνω σε θέματα όπως: art therapy, κοινωνικό θέατρο, μουσικοκινητικά συστήματα, τάι-τσι, χορός, μακιγιάζ θεάτρου, ενδυματολογία, μουσειακή αγωγή, drama in education, παντομίμα κ.ά. Έχει εργαστεί ως νηπιαγωγός και έχει υλοποιήσει εκπαιδευτικά προγράμματα για εκδοτικούς οίκους, μουσεία και άλλους χώρους παροχής εκπαίδευσης (εκδ. Νίκας, Καλειδοσκόπιο, Μουσείο Γουλανδρή, Παιδικό Μουσείο, Ερυθρός Σταυρός, Action Aid κ.ά.). Ασχολείται με τη διδασκαλία θεατρικού παιχνιδιού σε ομάδες παιδιών και παραδίδει σεμινάρια θεατρικής αγωγής, σχεδιασμού και υλοποίησης θεατρικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων σε εκπαιδευτικούς. Είναι η υπεύθυνη Θεατρικής Αγωγής στο Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο των Εκπαιδευτηρίων «Ελληνογερμανική Αγωγή». Από το 2006 είναι υπεύθυνη μαθημάτων θεατρικού παιχνιδιού στο Εργαστήριο Καλλιτεχνικής και Δημιουργικής Εκπαίδευσης ANIMA.

Πρόγραμμα κατάλληλο: για το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: Αναμένεται

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 11.00-16.30

ΤΟΠΟΣ:  ΑΝΙΜΑ (Ευελπίδων 29, Πεδίο Άρεως, Αθήνα)